Historie skupiny Extra Band

Home Historie skupiny Extra Band

Na přelomu let 1982/1983 J. Rajtmajer a M. Moravec založili Extra Band. Jako další se připojili Jiří Mothejzlík (kytara), Milan Řánek (bicí) a Jan Svárovský (zpěv). Tato sestava začala vystupovat v roce 1983. Jaroslav Rajtmajer byl stejně jako v Elegii autorem hudby většiny skladeb. Kapelník Jaroslav Rajtmajer nebyl příliš spokojený s Janem Svárovským a hledal ještě druhého zpěváka. V roce 1984 přišel ze skupiny Sejf Jaroslav Soukup. Začátkem léta 1984 došlo k další změně, Miroslav Moravec vystěhoval do USA. Nahradil ho kytarista Pavel Navrátil. Koncem roku 1984 vyměnil J. Rajtmajer zpěváka J. Svárovského za Antonínu Feklu. Antonín Fekl ale brzy odešel do pražské kapely Projektil (Digi). Novým zpěvákem se stal Radek Zíka, spolu s ním přišel kytarista bývalé Elegie Václav Rajtmajer. V této složení skupina natočila písně Sudé Berou , Rocková bála , A teď už zbývá jít , Vincent Van Gogh atd. a vydala dva singly u Supraphonu. Skupina přijala manažéra Zdeňka Roučku a počátkem roku 1987 se profesionalizovala. Poté sestavu rozšířil nový klávesista Luboš Friček.

V prosinci 1988 skupina odehrála poslední koncert v Alfě, po kterém odchází většina členů s Jaroslavem Soukupem a založí skupinu Gepard. Jaroslav Rajtmajer pokračuje ve zcela nové sestavě Extra Bandu. Do kapely příchází tehdy začínající zpěvák Dan Bárta, dále Jiří Milý – bicí, Roman Šandor – kytara, zpěv; Roman Pikl – klávesy. Dan Bárta zpíval v Extra Bandu jen krátce, protože s jeho zpěvem neuspěl u tehdy povinných přehrávek .

V této složení skupina získala profesionální přehráku: 1.kytara – Jaroslav Pohlod, 2.kytara – “Sako” Josef Šafařík, zpěv – Jan Svárovský, klávesy – Roman Pikl, baskytara – Jaroslav Rajtmajer, bicie – Petr Kotora.

V roce 1995 začíná Jaroslav Rajtmajer spolu s Petrem Kotorem pracovat na přípravě podkladů pro nový deskový panel Extra Bandu. V roce 1996 vychází singl Zvony (CD singl 1996 u Snake Records / 0028-3), na kterém jsou skladby Zvony a Pláž písečných dun.

V roce 1999 dává Jaroslav Rajtmajer dohromady sestavu Extra Bandu z mladých hudebníků: Filip Nováček: zpěv, Ondřej Franěk: kytara, klávesy, Martin Čech – klávesy, Pavel Vrána: zpěv, bicí, Michal Rajtmajer: kytara, bicie, baskytara, klávesy. V roce 2002 vychází dlouho připravovaná deska Hodina H . Koncem roku 2003 část kapely odchází. Na pódiu se vrací Petr Kotora, objevuje se zpěvák a kytarista Miroslav Cába a druhý kytarista Pavel Fekiač.

V roce 2012 pokračuje Petr Kotora a Jaroslav Rajtmajer, kytary se ujímá Miroslav Litomerický s druhým kytaristou Zdeňkem Votavou a staronovým zpěvákem Pavlem Vránou. Skupina nadvazuje kontakt s Miroslavem Moravcem, zakladatelkou Extra Bandu, žijící v USA, na jejímž základě začíná nová spolupráce. Nedlouho poté, ale spoluzakladatel Jaroslav Rajtmajer po léčbě v psychiatrické léčebně ze skupiny odchází. Vedení se po odchodu ujímá Petr Kotora a na báječkách přichází Petr Kuchař. Na náhlou mozkovou příhodu 22. 4. 2014 umírá zpěvák skupiny Pavel Vrána. Na začátku roku 2015 z předchozí sestavy zůstává Petr Kotora, vrací se Miroslav Cába a nově přichází Karel Babka. Skupina se zavře do studia, kde vzniká nový album v angličtině s názvem ” WHO WE ARE”. Toto album je v roce 2016 vydáno celosvětově u největších světových prodejců hudby, např .: GOOGLE PLAY , ITUNES, SPOTIFY, AMAZON , SUPRAPHONLINE atd. Tentýž rok je skupině Extra Band udělena ochranná známka, viz odkaz ochranná známka na název a logo .

Extra Band se drží na prvním místě v ČeskéParádě na TV Rebel se skladbou Seductivní noci z alba “WHO WE ARE” a stává se skupinou měsíce března 2017.

Členové skupiny Extra Band:

Miroslav Cába – zpěv, kytara
Karel Babka – baskytara, zpěv, sbory
Petr Kotora – bicí, sbory, autor
Diskografie

Sudé berou / Poslední zvonění (Supraphon, SP, 1987)
Van Gogh / Žít s láskou (Supraphon, SP, 1988)
Extra Band / Cheetah – Z historie západočeského rocku IV (Český rozhlas Plzeň, CD, 1997)
The Best of Extra Band (originální nahrávky 1985-1987) (CD, 1999)
Zvony (CD singl 1996 u Snake Records / 0028-3)
Hodina H (CD, 2002)
Marian Kudela a další skupina – Ztracený ráj (Avik, CD, 2007)
WHO WE ARE (CD, 2016)